Urodzony 16 lutego 1893 roku w Aleksandrowskojach w guberni smoleńskiej, zmarł 11 czerwca 1937 roku w Moskwie. Marszałek, wojskowy i teoretyk wojskowości. W armii carskiej porucznik, następnie współorganizator Armii Czerwonej. Odnosił liczne sukcesy podczas rosyjskiej wojny domowej, uznawany za najwybitniejszego stratega sowieckiego tamtego okresu. W 1920 roku dowódca Frontu Zachodniego, który wykonał główne uderzenie na Warszawę.

Michaił Nikołajewicz Tuchaczewski

29 kwietnia 1920Apel Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) [skrót – KC WKP(b)] o zgłaszanie się do armii bolszewickiej ochotników na wojnę z Polską, w tym byłych oficerów armii carskiej. Dowódcą Frontu Zachodniego został Michaił Nikołajewicz Tuchaczewski.

8 czerwca 1920W wyniku polskiej kontrofensywy na północnym odcinku frontu, wojska dowodzone przez Michaiła Tuchaczewskiego zostały powstrzymane i zmuszone do odwrotu na linię rzek Auty i Berezyny. Pierwsza ofensywa Tuchaczewskiego zakończyła się klęską wojsk bolszewickich.

8 czerwca 1920Dokument relacjonujący przejście wojsk polskich do kontrofensywy na froncie północnym.

4 lipca 1920Generał Michaił Tuchaczewski rozpoczyna atak na pozycje wojska polskiego na północnym odcinku frontu. Przełamanie nastąpi kolejnego dnia nad rzeką Autą. Tym atakiem rozpoczyna marsz na Warszawę.

4 lipca 1920Przełamanie frontu północnego nad rzeką Autą przez gen. M. Tuchaczewskiego

20 lipca 1920Na froncie zachodnim bolszewickie wojska dowodzone przez Michaiła Tuchaczewskiego rozpoczynają walki o Grodno i przeprawy przez Niemen. Na południu kraju, w dniach 20-28 lipca, ma miejsce bitwa pod Bóbrką (woj. lwowskie). W tej bitwie dwie polskie dywizje 6. Armii toczą bój osłonowy z oddziałami bolszewickimi dowodzonymi przez Jonę Jakira i Siemiona Budionnego.

20 lipca 1920Wojna Polski z Rosją bolszewicką / prof. J. Odziemkowski

23 lipca 1920Dowódca Frontu Zachodniego Michaił Tuchaczewski wydaje rozkaz, aby do 12 sierpnia podległe mu wojska wkroczyły na tereny polskie (już za linią Curzona), osiągnęły rzekę Wisłę i zdobyły warszawską Pragę. Zamierza rozgromić wojska polskie i otworzyć sobie drogę do Europy Zachodniej. Dowódca Frontu Południowego Aleksandr Jegorow wydaje rozkaz dla podległych armii o rozpoczęciu ofensywy, której celem ma być zdobycie Lwowa i otwarcie tym samym drogi na południe Europy. Realizując cele nakreślone na 2. Kongresie III Międzynarodówki, Biuro Polskie w Moskwie powołuje Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski z Julianem Marchlewskim na czele.

30 lipca 1920Rok 1920 jako apogeum konfliktu idei / dr W. Janowski

8 sierpnia 1920Michaił Nikołajewicz Tuchaczewski po konsultacji z głównodowodzącym Armii Czerwonej Siergiejem Kamieniewem zmienia główny kierunek natarcia wojsk bolszewickich na Warszawę. Gros sił zostaje skierowane na północne Mazowsze z zadaniem przekroczenia Wisły w okolicach Włocławka, Płocka, Wyszogrodu, zaś tylko nieliczne wojska mają centralnie zaatakować warszawską Pragę od wschodu. W polskiej opinii sytuacja militarna zaczyna przypominać historyczną próbę zdobycia Warszawy z 1831 roku. Widoczne jest tu podobieństwo do zastosowanych przez carskich generałów wariantów Dybicza i Paskiewicza.

8 sierpnia 1920Sytuacja operacyjna na froncie polsko-bolszewickim w dniu 8 sierpnia 1920

13 sierpnia 1920Przedstawiciele korpusów dyplomatycznych opuszczają Warszawę. Pozostaje jedynie przedstawicielstwo USA i Włoch oraz nuncjusz apostolski. Aleksandr Jegorow otrzymuje z Moskwy rozkaz, aby przekazać Michaiłowi Tuchaczewskiemu XII Armię i 1. Armię Konną. Na północnym teatrze działań wojennych bolszewicka IV Armia przy udziale ochotników niemieckich z Prus Wschodnich zdobywa Działdowo. Bolszewicy przekazują Niemcom Działdowo, które do 1914 roku było w granicach państwa niemieckiego, a na mocy pokoju wersalskiego z 1919 roku przekazane zostało Polsce. Toczą się walki o przełamanie I linii obrony pod Warszawą. W godzinach popołudniowych bolszewicy zdobywają Radzymin, położony 2 kilometry za pierwszą linią obrony.

20 sierpnia 1920Siemion Budionny rozpoczyna realizację rozkazu Michaiła Tuchaczewskiego o i kieruje się na Włodzimierz Wołyński, by zaatakować Zamość, a potem Lublin.

25 sierpnia 1920Definitywne rozgromienie bolszewików nacierających na Warszawę. Klęska wojsk dowodzonych przez Michaiła Tuchaczewskiego.

26 sierpnia 1920Po walkach pod Kolnem z udziałem 14. Dywizji Piechoty ostatnie oddziały III Korpusu Konnego Gaja przechodzą do Prus Wschodnich. Resztki wojsk Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego obsadzają Niemen, Szczarę i Świsłocz. Tu, pod osłoną rzek, w ciągu trzech tygodni Tuchaczewski doprowadza do odbudowania potencjału militarnego swoich wojsk. Dzięki przybyłym z Rosji posiłkom zniwelowano straty poniesione w walkach na Mazowszu. Po zakończeniu walk na północnym Mazowszu Józef Piłsudski wydaje rozkaz do przegrupowania sił polskich z kierunku północnego (po osi natarcia Wieprz-Prusy Wschodnie) na wschodni.

30 sierpnia 1920Po walce z bolszewikami zostaje zdobyta Hajnówka przez oddziały wchodzące w skład 1. Dywizji Litewsko-Białoruskiej (poprzednio 19. Dywizja Piechoty). W tym dniu Józef Stalin wysyła pisma do Biura Politycznego w Moskwie, sugerując zaniedbania Michaiła Tuchaczewskiego w prowadzeniu ofensywy lipcowej i sierpniowej, zarazem proponuje powołanie komisji do zbadania sprawy. W Krakowie zostaje poświęcony pociąg pancerny „Bartosz Głowacki”.

6 września 1920Rozkaz Michaiła Tuchaczewskiego, aby po klęsce pod Zamościem Siemion Budionny wycofał I Armię Konną na tyły i zarządził odpoczynek.

13 września 1920Michaił Tuchaczewski wydaje rozkaz odzyskania Kowla. Na północy wojska litewskie zdobywają Sejny.

19 września 1920Wydany zostaje rozkaz Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego do rozpoczęcia operacji niemeńskiej. Jej celem jest rozbicie nowo skoncentrowanych przez Michaiła Tuchaczewskiego za linią rzeki Niemen wojsk i niedopuszczenie do rozpoczęcia kolejnej ofensywy bolszewickiej skierowanej na zachód.

19 września 1920Dr Tadeusz Krawczak o przebiegu Bitwy Niemeńskiej 1920 r.

20 września 1920Bitwa nad Niemnem / R. Kierzkowski

20 września 1920Działania wojenne w ramach Bitwy Niemeńskiej w dniach 20-25 września

24 września 1920Michaił Tuchaczewski wydaje dyrektywę nr 305, krytycznie oceniającą poczynania podległych sobie oddziałów w rejonie Druskiennik i Grodna.

24 września 1920Polska ofensywa na Lidę w ramach Bitwy Niemeńskiej w dniach 24-25 września 1920 roku.

3 października 1920Tajemnica rozkazu nr 10 000 / J. Stryjek

5 października 1920W rejonie miejscowości Mir Polacy zdobywają bolszewicki pociąg pancerny. Tego dnia dochodzi do zażartych walk z Litwinami pod Oranami. Samoloty bolszewickie wspomagają wojska litewskie bombardując stację kolejową. Jeden samolot zostaje zestrzelony przez Polaków.

5 października 1920Spis imienny żołnierzy polskich powracających z Łotwy po letniej ofensywie Tuchaczewskiego.

14 października 1920Rola radiowywiadu podczas Bitwy Warszawskiej / M. Balcerkiewicz