Michaił Nikołajewicz Tuchaczewski po konsultacji z głównodowodzącym Armii Czerwonej Siergiejem Kamieniewem zmienia główny kierunek natarcia wojsk bolszewickich na Warszawę. Gros sił zostaje skierowane na północne Mazowsze z zadaniem przekroczenia Wisły w okolicach Włocławka, Płocka, Wyszogrodu, zaś tylko nieliczne wojska mają centralnie zaatakować warszawską Pragę od wschodu. W polskiej opinii sytuacja militarna zaczyna przypominać historyczną próbę zdobycia Warszawy z 1831 roku. Widoczne jest tu podobieństwo do zastosowanych przez carskich generałów wariantów Dybicza i Paskiewicza. Wraz z zajmowaniem kolejnych terenów Polski, bolszewicy rozpoczęli organizować miejscowe Rewolucyjne Komitety, tak zwane Rewkomy. Przy sztabie 12 Dywizji Strzelców z 4 Armii zorganizowano Rewkom w Łomży.

Mapa

Barwna, podłużna mapa w pastelowej kolorystyce zieleni, żółcieni i oranżu. Kolorystyka służy wyeksponowaniu intensywnych czerwonych i granatowych elementów linii i ugrupowań frontów, biegnących po przekątnej od dolnego, prawego narożnika. Front polski zaznaczony jest na granatowo, front bolszewicki zaznaczony jest na czerwono. W lewym, górnym rogu mapy, na czarnym pasku umieszczony jest napis w białym kolorze: Polska, 8 sierpnia 1920.  U góry wyróżniony został obszar “Prusy wschodnie” i u dołu fragment Czechosłowacji. W lewym, dolnym rogu znajduje się oznaczenie praw autorskich z abrewiaturą (literą C w okręgu) przy nazwisku Zalewski 2020.
Sytuacja operacyjna na froncie polsko-bolszewickim w dniu 8 sierpnia 1920 roku. Autor: Wojciech Zalewski, Taktyka i Strategia, „Wielki Atlas Wojny 1920 Roku”.

Galeria