Michaił Tuchaczewski wydaje dyrektywę nr 305, krytycznie oceniającą poczynania podległych sobie oddziałów w rejonie Druskiennik i Grodna.

Podcast

Wojna w chmurach
Płk Kazimierz Zacharewicz opowiada dla Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa o polskim lotnictwie wojskowym w latach 1919-1920.

Mapa

Linearna mapa będąca czarną ilustracją na białym tle. W lewym, górnym rogu, na czarnym pasku, widnieje napis białą czcionką: Niemen, dwudziesty czwarty, dwudziesty piąty września, tysiąc dziewięćset dwudziestego roku. Pod paskiem znajduje się oznaczenie praw autorskich z abrewiaturą (literą C w okręgu) przy nazwisku Zalewski dwa tysiące dwadzieścia. Przebieg uderzenia zilustrowany jest czarnymi strzałkami i biegnie wzdłuż, po lewej stronie mapy. Nad linią ataku zaznaczony jest wielkimi literami obszar Litwy.
Polska ofensywa na Lidę w ramach Bitwy Niemeńskiej w dniach 24-25 września 1920 roku. Autor: Wojciech Zalewski, Taktyka i Strategia, „Wielki Atlas Wojny 1920 Roku”

Galeria

Czarno-białe zdjęcie plenerowe zrobione w polu lub na lotnisku, pokazujące samolot i trzech żołnierzy. Cały kadr wypełnia dwupłat, skierowany w lewą stronę kadru. Na boku samolotu namalowana jest cyfra dwa i biało-czerwona szachownica oraz numery: LVGC i dalej nieczytelne. W samolocie znajduje się dwóch pilotów. Pierwszy po lewej, siedzi bliżej kokpitu, drugi od lewej, odbiera bombę z rąk stojącego przy samolocie trzeciego mężczyzny.
Załadunek bomb na samolot
typu LVG CV 1 Eskadry Wielkopolskiej.
WBH CAW K-25-212
Czarno-białe zdjęcie plenerowe zrobione na lotnisku w Połonnem, pokazujące samolot i pozujących przed nim siedmiu żołnierzy. Samolot pokazany jest przodem i trochę lewym bokiem. Przed samolotem pozują w rzędzie żołnierze dziewiątej Eskadry Lotniczej. Pierwszy od lewej stoi: Podporucznik Antoni Romanowski w jasnej kurtce wojskowej, drugi od lewej porucznik Władysław Matula w kombinezonie lotniczym, trzeci od lewej, kapitan Adam Abderman w mundurze, czwarty, porucznik Piotr Kurbatow w jasnej kurtce wojskowej z rękami w kieszeniach bryczesów, piąty, kapral Edmund Krzyżanowski w kombinezonie pilota, szósty, sierżant Jakub Kieroyczyk w mundurze i skórzanej kurtce wojskowej i ostatni, porucznik Józef Jędrczak, w jasnej kurtce wojskowej, z rękami w kieszeniach.
Personel 9 Eskadry Lotniczej na lotnisku w Połonnem.
Stoją od lewej: Ppor. obs. Antoni Romanowski, por. pil. Władysław Matula, kpt. obs. Adam Abderman, por. obs. Piotr Kurbatow, kapr. pil. Edmund Krzyżanowski, sierż. pil. Jakub Kieroyczyk, por. obs. Józef Jędrczak. Widoczny samolot Hannover CLII.
WBH CAW K-25-373