Urodzony 20 maja 1881 roku w Tuszowie Narodowym koło Mielca, zginął 4 lipca 1943 w katastrofie lotniczej w Giblartarze. Generał, polityk, premier rządu RP na uchodźstwie. W 1908 roku był współorganizatorem Związku Walki Czynnej, od listopada 1918 w Wojsku Polskim, gdzie pełnił funkcję głównego kwatermistrza Naczelnego Dowództwa Wojsk Polskich w Galicji Wschodniej oraz dowódcy. W wojnie polsko-bolszewickiej w czasie ofensywy kijowskiej dowodził 9 Dywizją Piechoty i Grupą Poleską, a podczas Bitwy Warszawskiej 5 Armią oraz 3 Armią w trakcie walk pod Zamościem.
Władysław Sikorski
6 marca 1920Początek operacji zajęcia Mozyrza i Kalenkowicz przez Grupę Poleską pułkownika Władysława Sikorskiego, której celem jest opanowania ważnych węzłów kolejowych łączących dwa duże zgrupowania wojsk bolszewickich znajdujących się na północy i południu frontu przeciw polskiego.
6 marca 1920Dokumenty z Dowództwa Frontu Litewsko-Białoruskiego oraz fotografie Grupy Poleskiej.
20 lipca 1920Wojna Polski z Rosją bolszewicką / prof. J. Odziemkowski
22 lipca 1920Echa wojny w prasie niemieckiej / dr hab. Z. Bujkiewicz
1 sierpnia 1920Polskie oddziały podległe generałowi Władysławowi Sikorskiemu po walkach wycofują się z twierdzy w Brześciu nad Bugiem w kierunku Terespola.
10 sierpnia 1920Rozkaz nr 10 000 - odeprzeć bolszewików / M. Balcerkiewicz
12 sierpnia 1920Samochody pancerne Wojska Polskiego / P. Dańczak
16 sierpnia 1920Rusza uderzenie znad Wieprza. Polska IV Armia i część III Armii pod osobistym dowództwem Józefa Piłsudskiego uderzają na oddziały bolszewickiej Grupy Mozyrskiej, przełamując jej opór. Grupa manewrowa wchodzi w przestrzeń operacyjną na tyły XVI Armii walczącej pod Warszawą. V Armia generała Władysława Sikorskiego kontynuuje kontrofensywę, po krwawych bojach pod Borkowem nad Wkrą, utrzymuje pozycję, a następnie przełamuje bolszewicki atak i kontratakiem wyzwala Nasielsk. Członkowie TKRP opuszczają Wyszków i powracają do Białegostoku. 15 Dywizja Kawalerii Gaja atakuje Włocławek. Bolszewicy ponoszą klęskę pod Lwowem i I Armia Konna Siemiona Budionnego zostaje zmuszona do zaprzestania działań zaczepnych i przechodzi do obrony.
26 sierpnia 1920Gen. Kazimierz Sosnkowski o zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej / relacja dla Radia Wolna Europa
30 sierpnia 1920Gen. Aleksander Pragłowski o pościgu za konnicą Budionnego / relacja dla Radia Wolna Europa
10 października 1920Mniejszości narodowe wobec agresji Armii Czerwonej / dr hab. L. Kania
1 listopada 1920Inicjatywa budowy pomnika gen Rozwadowskiego w Warszawie - list S. Strońskiego.