ps. „Karski”, „Kujawski”, „J.K.”, „Johannes Kaempfer”, urodzony 17 maja 1866 roku, zmarł 22 marca 1925 roku w Bogliasco koło Nervi we Włoszech. Działacz socjalistyczny i komunistyczny, redaktor, publicysta i wydawca prasy socjalistycznej, współzałożyciel Związku Robotników Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy oraz Międzynarodówki Komunistycznej. W 1918 roku trafił do Sowieckiej Rosji, z ramienia której w 1919 roku prowadził nieoficjalne rozmowy ze stroną polską w Białowieży i Mikaszewicach. W maju 1920 roku został członkiem Biura Politycznego KC RKP(b). W tym samym roku stanął też na czele Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski , który miał sprawować władzę nad terenami II Rzeczypospolitej zajętymi przez postępującą Armię Czerwoną.
Julian Baltazar Józef Marchlewski
23 lipca 1920Dowódca Frontu Zachodniego Michaił Tuchaczewski wydaje rozkaz, aby do 12 sierpnia podległe mu wojska wkroczyły na tereny polskie (już za linią Curzona), osiągnęły rzekę Wisłę i zdobyły warszawską Pragę. Zamierza rozgromić wojska polskie i otworzyć sobie drogę do Europy Zachodniej. Dowódca Frontu Południowego Aleksandr Jegorow wydaje rozkaz dla podległych armii o rozpoczęciu ofensywy, której celem ma być zdobycie Lwowa i otwarcie tym samym drogi na południe Europy. Realizując cele nakreślone na 2. Kongresie III Międzynarodówki, Biuro Polskie w Moskwie powołuje Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski z Julianem Marchlewskim na czele.
30 lipca 1920Rok 1920 jako apogeum konfliktu idei / dr W. Janowski
30 lipca 1920Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski
5 sierpnia 1920Komunikat informacyjny i ulotki propagandowe
15 sierpnia 1920Walki o Radzymin. Pododdział 10 Dywizji Piechoty podchodzi wczesnym rankiem pod Zamostki Wólczańskie. W walce śmiertelnie ranny zostaje porucznik Stefan Pogonowski. W południe Polacy z udziałem czołgów zdobywają Radzymin, lecz ponownie muszą się z niego wycofać. Dopiero wieczorny atak doprowadza do zdobycia miasta, którego bolszewicy już nie są w stanie obronić. Około godziny 22 do Radzymina przyjeżdża generał Józef Haller. Na północy zostaje zniszczona radiostacja dowódcy bolszewickiej IV Armii na skutek zagonu polskiej 8 Brygady Jazdy. Rozpoczyna się bój 18. Dywizji Piechoty o Sarnową Górę koło Ciechanowa. Wieczorem do Wyszkowa przybywają członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski – Julian Marchlewski, Felikst Dzierżyński i Feliks Kohn.