Właściwie Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, ps. „Koba”, urodzony 6 grudnia 1878 w Gori w Gruzji. Zmarł 5 marca 1953 roku w Kuncewie (obecnie część Moskwy). Dyktator ZSRR, działacz komunistyczny, sowiecki rewolucjonista, współorganizator bolszewickiego przewrotu w Rosji. W latach 1917-1922 komisarz ludowy ds. narodowościowych oraz w okresie 1919-1922 komisarz Inspekcji Robotniczo-Chłopskiej, a także od 1919 aż do śmierci członek Biura Politycznego RKP(b), następnie WKP(b) i KPZR. Podczas wojny polsko-bolszewickiej pełnił funkcję komisarza politycznego Frontu Południowo-Zachodniego.
Józef Stalin
19 lipca 1920Od 19 lipca do 7 sierpnia w Moskwie obraduje 2. Kongres III Międzynarodówki z udziałem m.in. Włodzimierza Lenina, Lwa Trockiego, Józefa Stalina oraz przedstawicieli partii komunistycznych ze świata – USA, Włoch, Niemiec. Uczestnicy debatują nad rozpowszechnieniem rewolucji proletariackiej na świecie. Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego kieruje do attaché w Rydze depeszę z Polski informującą o opuszczeniu Wilna przez polskie oddziały. Wybucha II powstanie śląskie.
30 lipca 1920Rok 1920 jako apogeum konfliktu idei / dr W. Janowski
30 sierpnia 1920Po walce z bolszewikami zostaje zdobyta Hajnówka przez oddziały wchodzące w skład 1. Dywizji Litewsko-Białoruskiej (poprzednio 19. Dywizja Piechoty). W tym dniu Józef Stalin wysyła pisma do Biura Politycznego w Moskwie, sugerując zaniedbania Michaiła Tuchaczewskiego w prowadzeniu ofensywy lipcowej i sierpniowej, zarazem proponuje powołanie komisji do zbadania sprawy. W Krakowie zostaje poświęcony pociąg pancerny „Bartosz Głowacki”.