urodzony 22 października 1883 roku w Buzułuku, zmarł 23 lutego 1939 roku w Moskwie, radziecki dowódca, marszałek Związku Radzieckiego. Uczestnik I wojny światowej i rosyjskiej wojny domowej. W 1919 roku dowodził 14 Armią na wschodniej Ukrainie, a w 1920 roku Frontem Południowo-Zachodnim, w skład którego wchodziły Armie 8, 12, 13 i 14. Zignorował rozkazy Naczelnego Dowództwa i nie zdecydował się wysłać Armii Konnej Budionnego do walki na Froncie Zachodnim, co w dużej mierze przyczyniło się do klęski bolszewików w całej wojnie.
Aleksandr Iljicz Jegorow
23 lipca 1920Dowódca Frontu Zachodniego Michaił Tuchaczewski wydaje rozkaz, aby do 12 sierpnia podległe mu wojska wkroczyły na tereny polskie (już za linią Curzona), osiągnęły rzekę Wisłę i zdobyły warszawską Pragę. Zamierza rozgromić wojska polskie i otworzyć sobie drogę do Europy Zachodniej. Dowódca Frontu Południowego Aleksandr Jegorow wydaje rozkaz dla podległych armii o rozpoczęciu ofensywy, której celem ma być zdobycie Lwowa i otwarcie tym samym drogi na południe Europy. Realizując cele nakreślone na 2. Kongresie III Międzynarodówki, Biuro Polskie w Moskwie powołuje Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski z Julianem Marchlewskim na czele.
8 sierpnia 1920Sytuacja operacyjna na froncie polsko-bolszewickim w dniu 8 sierpnia 1920
13 sierpnia 1920Przedstawiciele korpusów dyplomatycznych opuszczają Warszawę. Pozostaje jedynie przedstawicielstwo USA i Włoch oraz nuncjusz apostolski. Aleksandr Jegorow otrzymuje z Moskwy rozkaz, aby przekazać Michaiłowi Tuchaczewskiemu XII Armię i 1. Armię Konną. Na północnym teatrze działań wojennych bolszewicka IV Armia przy udziale ochotników niemieckich z Prus Wschodnich zdobywa Działdowo. Bolszewicy przekazują Niemcom Działdowo, które do 1914 roku było w granicach państwa niemieckiego, a na mocy pokoju wersalskiego z 1919 roku przekazane zostało Polsce. Toczą się walki o przełamanie I linii obrony pod Warszawą. W godzinach popołudniowych bolszewicy zdobywają Radzymin, położony 2 kilometry za pierwszą linią obrony.