Józef Piłsudski

Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz Pierwszy Marszałek Polski / Michał Boruciński (1885-1976)

Pl.27262/1 MNW

Projekt plakatu Józef Piłsudski Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz Pierwszy Marszałek Polski Michała Borucińskiego (1885-1976) został wykonany na zorganizowany przez Centralny Komitet Propagandy konkurs na plakat przedstawiający Naczelnika Państwa. Zakupiony przez organizatorów konkursu projekt Borucińskiego ukazywał Piłsudskiego jako zwycięskiego wodza jadącego konno na tle maszerujących żołnierzy i zarazem przywódcę państwa otoczonego przedstawicielami narodu. Tryumfy wojenne symbolizował wawrzyn oplatający zamieszczoną u góry kompozycji szarfę z hasłem „On z narodem, naród z nim”.

Plakat Borucińskiego wydrukowano zapewne mniej więcej w tym samym czasie co wyróżnioną pierwszą nagrodą pracę Edmunda Johna. Obydwa druki wybrano do dekoracji ulic Warszawy w czasie zorganizowanych 14 listopada 1920 roku uroczystych obchodów święta niepodległości, połączonych z wręczeniem Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej:

Na murach rozklejono artystyczne plakaty, przygotowane przez Cen. Kom. Prop.: jeden, wielobarwny, wyobrażał Piłsudskiego na białym koniu, na tle maszerującego wojska, drugi, utrzymany w ciemnym tonie, przedstawiał postać Naczelnika na okopie”.