II Marsz Zadwórzański

Zawody piesze Zadwórze-Lwów 44 km / Feliks Michał Wygrzywalski (1875–1944)

Pl.24888/1 MNW

W połowie sierpnia 1920 roku, w czasie decydującej dla całej wojny polsko-bolszewickiej Bitwy Warszawskiej, we wsi Zadwórze pod Lwowem doszło do bitwy okrążonego oddziału ochotników, głównie młodzieży, pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego, z oddziałami 1 Armii Konnej Siemona Budionnego. Większość obrońców zginęła w walce, a miejsce bitwy przeszło do historii pod nazwą polskich Termopil. 

Od 1926 roku ku czci poległych pod Zadwórzem na trasie Zadwórze-Lwów organizowany był przez Okręg Lwowski Związku Strzeleckiego Marsz Zadwórzański.

Autor plakatu, malarz Feliks Michał Wygrzywalski (1875–1944), dopiero w 1922 roku powrócił do Polski, wcześniej, również w okresie wojny polsko-bolszewickiej, przebywał w Rosji, gdzie jako artysta został zmobilizowany do pracy na rzecz propagandy sowieckiej. W relacji prasowej „Gazety Kaliskiej” z 1922 roku pisano:„malował  więc plakaty kilometrowej wielkości przeciw Denikinowi i Wranglowi. Kazano mu też wymalować w sierpniu 1920 roku wymalować plakat apoteozę na zdobycie Warszawy przez bolszewików, lecz tutaj malarz pokazał Mochom polskie twarde rogi,  miał z tego powodu silny zatarg z władzami,  lecz ostatecznie postawił na swojem: plakatu nie wymalował, a Polska także postawiła Warszawy nie dała”.