Kapitulacja 5. Dywizji Syberyjskiej. Na stacji Klukwiennaja pod Krasnojarskiem cofające się transporty kolejowe 5. Dywizji zostały zatrzymane przez czeskie oddziały wojskowe, podczas gdy nacisk bolszewików wymagał pośpiesznego odjazdu. Dowódca czeskich wojsk, generał Jan Syrovy, odmówił pułkownikowi Walerianowi Czumie przepuszczenia transportów przez stację, co spowodowało kapitulację straży tylnej polskich oddziałów wobec bolszewików. W tym czasie trwa operacja dyneburska. 14 Dywizja Piechoty, która przybyła z Wielkopolski, zabezpiecza ją od wschodu.

Galeria

Czarno-biała fotografia przedstawiająca grupę pięciu oficerów w mundurach na tle zimowego lasu. Od lewej stoją: dwaj żołnierze w kurtkach zimowych, dwurzędowych i butach oficerkach. Trzecia postać centralna i najwyższa to Generał Daniel Konarzewski. Stoi z opuszczonymi swobodnie rękami w kurtce z oznakami generalskimi na rękawach, w bryczesach i wysokich butach . Na jego szyi zawieszona jest lornetka. Żołnierz stojący czwarty od lewej pozuje ze szpicrutą w ręku. Piąty i ostatni w rzędzie oficer ubrany jest w dwurzędowy płaszcz wojskowy, wokół szyi zarzucony ma długi jasny szal. Na głowach wszystkich mężczyzn czapki rogatywki.
Gen. Daniel Konarzewski w towarzystwie oficerów
na froncie w rejonie Bobrujska zimą 1920 roku.
WBH CAW K-25-203
Czarno-biała fotografia przedstawiająca fragment drewnianej, zadaszonej zabudowy fortyfikacyjnej w lesie. Wewnątrz umocnienia znajduje się pięciu oficerów w rogatywkach. Centralna postać, wysunięta najbardziej do przodu, która opiera się oburącz o drewnianą listwę umocnienia to Generał Daniel Konarzewski. Na rękawach jego wierzchniego ubrania znajdują się oznaki generalskie.
Na rękach dowódca ma grube skórzane rękawice. Trzyma w nich lornetkę i spogląda w stronę obiektywu.
Żołnierze i oficerowie 14 Dywizji Piechoty na froncie w Bobrujsku.
Trzeci z lewej gen. Daniel Konarzewski zimą 1920 roku.
WBH CAW K-25-205
Czarno-biała fotografia przedstawiająca czterech oficerów pochylonych jest nad dużą mapą zwisającą ze stołu we wnętrzu wysokiego pomieszczenia. Na ścianach za plecami żołnierzy rozwieszone są trzy, różnej wielkości mapy. Jedna z nich, w części środkowej kadru, przymocowana jest do wysokich, dwuskrzydłowych drzwi. Oficer pierwszy od lewej, przytrzymuje swoją prawą ręką mapę na krawędzi stołu, drugi bardziej pochylony do przodu wskazuje prawą ręką jakiś punkt na mapie, trzeci to Generał Daniel Konarzewski. Dowódca przysiadł na brzegu stolika stojącego w głębi i przygląda się wskazywanemu na mapie miejscu. Ręce ma złożone razem, z przodu. Czwarty od lewej oficer, pochylony w kierunku wskazywanym na mapie, wspiera się oburącz o stół.
Sztab 14 Dywizji Piechoty z gen. Danielem Konarzewskim siedzącym po środku.
Fotografia wykonana w 1920 roku.
WBH CAW K-25-202