Wypad polskiego pociągu pancernego „Kiliński” (wcześniej służącego w armii litewskiej pod nazwą „Gedyminas”) ze stacji Orany w kierunku zachodnim, na przygotowujące się do ataku wojska litewskie. Po krótkiej walce ogniowej pociąg powraca na stację. W trakcie prowadzenia działań wojennych dochodzi do prób wymiany jeńców. Strona polska za jeńców bolszewickich stara się wydobyć z niewoli między innymi żołnierzy z byłej 5 Dywizji Syberyjskiej oraz osoby uprowadzone przez bolszewików z Radzymina w sierpniu 1920 r. Oddział II Naczelnego Wodza na bieżącą zbiera, analizuje wybrane aspekty życia politycznego w kontekście międzynarodowym i wewnętrznym w przededniu podpisania w Rydze rozejmu z bolszewikami.

Galeria

Maszynopis na druku depeszy, na lekko zażółconym papierze. Druk noszący tytuł  Depesza, ma wydrukowane rubryki do uzupełnienia. Dokument wysłany jest z Warszawy do Rygi. Na dole karty wydrukowane są następujące pozycje: Uwagi deszyfrującego, deszyfrował, oryginał zniszczył, pod spodem Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego, Warszawa dnia i rok tysiąc dziewięćset dwudziesty. Maszynopis wypełnia całą przestrzeń przeznaczoną na informację. U góry karty znajdują się liczby postawione dużą pieczątką. Pierwsza to: dwa tysiące czterdzieści dwa , a druga to: pięćset osiemdziesiąt sześć. Między nimi znajduje się gruba, zielona kreska oddająca znaczenie znaku “łamane przez”. Na samym dole karty znajdują się dwa nieczytelne podpisy.
Depesza skierowana do Polskiej Delegacji Pokojowej w Rydze
informująca o losach polskich żołnierzy oraz zawierająca wykaz imienny Polaków mogących przebu=ywać w bolszewickiej niewoli z jednoczesnym podaniem danych osobowych jeńców bolszewickich, których strona polska gotowa jest wymienić.
2/1191/0/9/AII/65/1
Dokument wydrukowany na dziesięciu stronach. Na pierwszej stronie, w lewym górnym rogu znajduje się stopka nadawcy: Ministerstwo Spraw Wojskowych, oddział drugi Sztab, po stronie prawej, dużą czcionką Numer pięćdziesiąt osiem, Tajne. Centralnie dużymi literami, jednoelementową czcionką widnieje tytuł: Komunikat Informacyjny z dnia szóstego października tysiąc dziewięćset dwudziestego roku. Pod spodem dużą czcionką wydrukowany jest tytuł: Kwestia Ukraińska po klęsce bolszewickiej na froncie polskim. Na kolejnych stronach w tekście znajdują się wyróżnione większą czcionką podtytuły. Na ostatniej stronie wymienione są w dwóch szpaltach podmioty, do których adresowany jest dokument.
Komunikat informacyjny nr 58 z 6 października 1920 r.
Ministerstwa Spraw Wojskowych Oddziału II Sztabu dotyczący między innymi kwestii ukraińskiej
2/55/0/8/553
Komunikat informacyjny nr 59 z 6 października 1920 r. 
Ministerstwa Spraw Wojskowych Oddziału II Sztabu dotyczący między innymi sytuacji wewnętrznej w Polsce.
2/55/0/8/553