Powołanie generała Józefa Hallera na dowódcę Frontu Północno-Wschodniego, którego zadaniem jest niedopuszczenie bolszewików do Warszawy. W okolicach Siemiatycz i Janowa Podlaskiego rozpoczynają się zażarte walki o utrzymanie frontu nad środkowym Bugiem. Przez kilka dni Polacy bohatersko odpierają bolszewickie próby zdobycia przyczółków na zachodnim brzegu rzeki. Z powodzeniem rozbijają ataki podejmowane przez oddziały wchodzące w skład XVI Armii.

Galeria

Zdjęcie studyjne. Na słabo czytelnym, namalowanym tle sugerującym przestrzeń parku lub innego terenu z drzewami, przy ciężkiej kotarze, na wzorzystym dywanie stoi Generał Józef Haller. Generał pozuje stojąc prawym bokiem w kierunku obiektywu. Ma na sobie ciężki zimowy, rozpięty płaszcz z obszernym futrzanym kołnierzem i futrzaną podszewką. Pod spodem ma jasny mundur, którego górna część jest przepasana, także paskiem w poprzek piersi. Na głowie ma czapkę rogatywkę z emblematem orła pośrodku i otokiem z dwoma wężykami generalskimi i trzema gwiazdkami - oznaczającymi stopień generała dywizji - nawiązującymi do francuskiego oznaczenia tej rangi. Jego prawa ręka, na zdjęciu jest na pierwszym planie, włożona jest do kieszeni płaszcza, druga lekko przytrzymuje uchwyt laski.
Generał Józef Haller
2/428/0/9
Czarno-białe zdjęcie młodego mężczyzny w kurtce wojskowej. Mężczyzna jest nieco pochylony do przodu, ustawiony lewym półprofilem do obiektywu. Włosy ma lekko zaczesane na bok. Jego twarz charakteryzuje spokój, łagodne i zamyślone spojrzenie. Na kołnierzu wojskowej kurtki ma naszyty wężyk. Na widocznych, dwóch metalowych guzikach munduru widać godło z orłem.
Kazimierz Wojtczak w wieku lat 18, ochotnik w mundurze Wojska Polskiego.
2/428/0/77
Mapa odręczna, schematyczna w formie szkicu na żółtawym papierze. U dołu informacje i opis występujących na mapie symboli: błota, miasta, postój, szosa, front z dnia 27 lipca, front z dnia 29 lipca, twierdza, bitwa, marsz.
Walki pod Łomżą,
które trwają od 29 lipca. Mapa sytuacyjna naszkicowana przez Franciszka Studzińskiego oficera W.P. w okresie wojny polsko-bolszewickiej.
2/2587/0/301
Ulotka na szarawym papierze. Publikację rozpoczyna słowo drukowane dużą czcionką: Żołnierze! Przez całą stronę biegnie tekst, który kończy podpis wyróżniony czcionką: Lubelscy Akademicy-żołnierze.
Ulotka
propagandowa zagrzewająca ochotników do walki.
  2/1401/0/296/I/56