Bitwa pod Krwawym Borem – miejscem wpisanym na tablicę pamięci na Grobie Nieznanego Żołnierza. Zajęcie Drohiczyna na Polesiu przez oddziały grupy generała Franciszka Krajowskiego.

Podcast

Bój o papiernię
Gen. Stefan Brzeszczyński opowiada Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa o bitwie pod Krwawym Borem zwanej także Bojem o Papiernię. Relacjonuje udział I Dywizji Litewsko-Białoruskiej w Bitwie Niemeńskiej

Galeria

Czarno-białe zdjęcie panoramiczne pilotów trzynastej eskadry Myśliwskiej na lotnisku polowym w Siekierkach. Żołnierze na pierwszym planie pokazani są w trzech grupach na tle stojących w głębi samolotów. Dwaj żołnierze, po lewej sronie, pokazani są przodem, w ruchu. Grupa centralna, składa się z trzech żołnierzy. Mężczyźni prowadzą rozmowę. Pierwszy od lewej w tej grupie, ustawiony jest do obiektywu prawym bokiem, a dwaj pozostali oficerowie stoją na przeciwko niego i pokazani są lewymi bokami do obiektywu. Rozbawieni, trzej żołnierze w trzeciej grupie, spoglądają w stronę fotografującego. Samoloty w tle pokazane są od strony ogonów. Częściowo widać prawe strony ich kadłubów. Na ogonach i na górnych płatach namalowane s czerwono-białe szachownice lotnicze. Za samolotami, w trzecim planie widać zarysy dużych namiotów.
Piloci 13 Eskadry Myśliwskiej
przy samolotach typu Albatros DIII i Fokker DVII. Lotnisko w Siekierkach w sierpniu 1920 roku.
WBH CAW K-25-659
Druk telegramu w języku angielskim z informacją maszynopisem. U góry krawędzi karty, na ciemno-oranżowym tle znajdują się teksty w kolorze żółtaweko podłoża papieru: [Postal Telegraf Komerszial Kejbols] i niżej, centralnie wielkimi literami umieszczone jest nazwa: Kejbylgram. Po obu stronach słowa znajdują się poziome, białe prostokąty: po lewej oznaczony jako “Resiwd et“ (w tłumaczeniu na język polski: “otrzymano”) i po prawej oznaczony jako “ Delivery namber”  (w tłumaczeniu na język polski: “numer doręczenia”). W polu tekstowym, w lewym, górnym rogu, znajduje się maszynopis fioletowym tuszem z adresem i tekstem o brzmieniu: Fauntleroy zawiadomil lotnik cooper zbiegl wiezienia bolszewickiego jezt rydze. W podpisie widnieje słowo: Polexterne czterdzieści siedem. Po prawej stronie tekstu postawiona jest duża, prostokąna pieczątka z następującą zawartością: Poselstwo Polskie w Waszyngtonie, numer czterysta pięćdziesiąt cztery, data wpływu maj czwarty tysiąc dziewięćset dwadzieścia jeden. Na karcie znajduje się kilka nieczytelnych dopisków ołowkiem i piórem.
Pismo
informujące o pobycie w Rydze amerykańskiego lotnika Coopera, który uciekł z niewoli bolszewickiej.
2/490/0/-/2242
Czarno-białe zdjęcie panoramiczne kilkunastu żołnierzy w kurtkach wojskowych lub płaszczach, pozujących przed kilkoma samolotami Albatros. Maszyny ustawione są na drewnianej platformie leżącej na ziemi. W centrum kadru widać prawy bok kadłubu samolotu z namalowaną lotniczą, kwadratową, biało-czerwoną szachownicą. Kokpit przykryty jest plandeką. W tym miejscu o samolot opiera się plecami żołnierz w kurtce. Pięciu, stoi na platformie i spogląda w stronę obiektywu. Inni, którzy widoczni są po prawej stronie kadru, stoją lewymi bokami do obiektywu. Jeden z nich trzyma na sznurku, siedzącego, małego psa typy spaniel. Pozostałe, ujęte na zdjęciu samoloty przykryte są plandekami. Na pierwszym planie, po lewej stronie kadru, plecami do obiektywu, pokazani są w planie półpełnym dwaj pozostali żołnierze w kurtkach wojskowych i rogatywkach. W tle widać bezlistne korony drzew.
Grupa lotników przy samolocie Albatros
w sierpniu 1920 roku.
WBH CAW K-25-657