Rusza uderzenie znad Wieprza. Polska IV Armia i część III Armii pod osobistym dowództwem Józefa Piłsudskiego uderzają na oddziały bolszewickiej Grupy Mozyrskiej, przełamując jej opór. Grupa manewrowa wchodzi w przestrzeń operacyjną na tyły XVI Armii walczącej pod Warszawą. V Armia generała Władysława Sikorskiego kontynuuje kontrofensywę, po krwawych bojach pod Borkowem nad Wkrą, utrzymuje pozycję, a następnie przełamuje bolszewicki atak i kontratakiem wyzwala Nasielsk. Członkowie TKRP opuszczają Wyszków i powracają do Białegostoku. 15. Dywizja Kawalerii Gaja atakuje Włocławek. Bolszewicy ponoszą klęskę pod Lwowem i I Armia Konna Siemiona Budionnego zostaje zmuszona do zaprzestania działań zaczepnych i przechodzi do obrony. Do momentu rozpoczęcia ofensywy znad Wieprza, Józef Piłsudski kwateruje w miejscowości Irena koło Dęblina. Oddziały polskie w ramach kontruderzenia wkraczają w południe, tego dnia, do Garwolina wypierając bolszewików.

Film

Ochotnicy – zwycięzcy wojny polsko-bolszewickiej
W 1920 roku atakujące siły bolszewickie wielokrotnie przewyższały liczebnością polskich żołnierzy. Jedynie ogromna wola walki w obronie świeżo odzyskanej niepodległości pozwoliła obronić polskie granice. Kluczową rolę odegrali ochotnicy, młodzi ludzie, który nigdy wcześniej nie trzymali broni.

Podcast

Ofensywa znad Wieprza i odbicie Garwolina
13 sierpnia 1920 Rosjanie zdobyli i opanowali Garwolin. Po trzech dniach ruszyła ofensywa znad Wieprza i miasto udało się odbić. O roli regionu w wojnie polsko-bolszewickiej opowiada prof. Zbigniew Gnat-Wieteska.


Galeria

Irena
miejsce pobytu Józefa Piłsudskiego w przededniu kontrofensywy znad Wieprza w 1920 roku.
2/109/0/2.1/186