Rusza uderzenie znad Wieprza. Polska IV Armia i część III Armii pod osobistym dowództwem Józefa Piłsudskiego uderzają na oddziały bolszewickiej Grupy Mozyrskiej, przełamując jej opór. Grupa manewrowa wchodzi w przestrzeń operacyjną na tyły XVI Armii walczącej pod Warszawą. V Armia generała Władysława Sikorskiego kontynuuje kontrofensywę, po krwawych bojach pod Borkowem nad Wkrą, utrzymuje pozycję, a następnie przełamuje bolszewicki atak i kontratakiem wyzwala Nasielsk. Członkowie TKRP opuszczają Wyszków i powracają do Białegostoku. 15. Dywizja Kawalerii Gaja atakuje Włocławek. Bolszewicy ponoszą klęskę pod Lwowem i I Armia Konna Siemiona Budionnego zostaje zmuszona do zaprzestania działań zaczepnych i przechodzi do obrony. Do momentu rozpoczęcia ofensywy znad Wieprza, Józef Piłsudski kwateruje w miejscowości Irena koło Dęblina. Oddziały polskie w ramach kontruderzenia wkraczają w południe, tego dnia, do Garwolina wypierając bolszewików.

Film

Ochotnicy – zwycięzcy wojny polsko-bolszewickiej
W 1920 roku atakujące siły bolszewickie wielokrotnie przewyższały liczebnością polskich żołnierzy. Jedynie ogromna wola walki w obronie świeżo odzyskanej niepodległości pozwoliła obronić polskie granice. Kluczową rolę odegrali ochotnicy, młodzi ludzie, który nigdy wcześniej nie trzymali broni.

Podcast

Ofensywa znad Wieprza i odbicie Garwolina
13 sierpnia 1920 Rosjanie zdobyli i opanowali Garwolin. Po trzech dniach ruszyła ofensywa znad Wieprza i miasto udało się odbić. O roli regionu w wojnie polsko-bolszewickiej opowiada prof. Zbigniew Gnat-Wieteska.


Galeria

Pocztówka czarno-biała ukazująca rynek w miejscowości Irena koło Dęblina. Na placu wybrukowanym kamieniami (tzw.”kocimi łbami”) widać nieliczne postaci. Po lewej stronie kadru, wzdłuż ulicy biegnącej nieco po przekątnej od lewego, dolnego rogu, stoją słupy energetyczne. Po drugiej stronie ulicy zaparkowało kilka dorożek. Zaprzęgi stoją wzdłuż budynków: jednopiętrowych kamienic i domków drewnianych oraz domów parterowych. W prawym dolnym rogu pocztówki widnieje białymi literami nazwa miejsca: “Rynek Irena”. W lewym, dolnym rogu pocztówki po skosie postawiony jest tłok zakładu fotograficznego: “Foto Złotnicki Dęblin-Ryki”.
Irena
miejsce pobytu Józefa Piłsudskiego w przededniu kontrofensywy znad Wieprza w 1920 roku.
2/109/0/2.1/186